A legjobb öt mobil klímákat bemutató listánkat összetett tesztjeink eredményei alapján állítottuk össze.
Megjegyzés: teszteléskor azokat a termékeket választjuk, amelyek a legjobb véleményekkel rendelkeznek az alza.hu weboldalon.
A mobil klímák tesztje során az alábbiak alapján értékeltük a termékeket:
Mekkora teljesítményű mobil klímára van szükségem a szobám méretéhez?
A légkondi és az alvás kapcsolata sok embert foglalkoztat, és nem véletlenül. Bár a hűvös szoba álomba ringató tud lenni, a klíma zaja vagy a nem megfelelő beállítás bizony megzavarhatja a pihenésünket. A modern készülékek általában már elég csendesek, de érdemes figyelni a zajszintre vásárláskor - 50 decibel alatt már egész kellemes társaság lehet éjszakára. A hőmérséklet is kulcskérdés: ne állítsuk túl hidegre, mert a didergés garantáltan felébreszt. Általában 24-26 fok ideális alváshoz. Figyeljünk a légáramlásra is - senki sem szeretne úgy érezni, mintha egy mini tornádó száguldozna az ágya körül. Ha van rá mód, irányítsuk a levegőt úgy, hogy ne közvetlenül ránk fújjon. És ne felejtsük el a tiszta szűrőt - a poros levegő bizony tüsszögésre ingerelhet. Ha ezekre odafigyelünk, a klímánk nem ellenség, hanem segítőtárs lesz a pihentető alvásban.
Sokan aggódnak, hogy a klíma kiszárítja a levegőt, és nem is alaptalanul. De ne ijedjünk meg, ez nem olyan vészes, mint első hallásra tűnik! Az új légkondik már elég okosak ahhoz, hogy ne változtassák a lakásunkat sivataggá. Általában 40-60% közötti páratartalmat tartanak, ami nekünk, embereknek épp megfelelő. Ha mégis úgy érezzük, hogy száraz a levegő, van pár egyszerű trükk. Pár növény a szobában csodákat tehet - nem csak szépek, de párásítanak is. Vagy próbáljuk ki a nagyanyáink módszerét: egy tál víz a sarokban sokat segíthet. És ne felejtsük el időnként megtisztítani a klímánkat - egy tiszta gép nemcsak jobban hűt, de kíméletesebben is bánik a levegővel. Egyes új modellek már beépített párásítóval is felszereltek, ami extra segítség lehet. Szóval igen, a klíma hatással van a páratartalomra, de egy kis odafigyeléssel simán fenntarthatjuk az ideális egyensúlyt, és élvezhetjük a hűs, kellemes levegőt.
Na, ha egy nagyobb kéróról vagy rendszeres klímahasználatról van szó, akkor bizony nem árt alaposan körülnézni a piacon. Az ilyen esetekben általában a split rendszerű klímák viszik a prímet. Ezek ugyan nem olyan mobilisak, mint kisebb társaik, de cserébe jóval erősebbek és hatékonyabbak. Egy jó minőségű, inverteres split klíma simán lehűt akár egy egész emeletet is, és közben nem falja fel a villanyszámlát. Ha több szintet vagy szobát kell hűteni, érdemes ránézni a multi-split rendszerekre - ezekkel több beltéri egységet is rá lehet kötni egyetlen kültérire, így nem kell teleaggatni a ház falát klímákkal. Az energiahatékonyság itt kulcskérdés, szóval mindenképp nézzük meg az A+++ kategóriás modelleket. És ne felejtsük el a zajszintet se - senki sem akar egy dübörgő gépet hallgatni egész nap. A legjobb, ha olyan márkát választunk, ami ismert a megbízhatóságáról és a jó szervizháttérről - hidd el, hosszú távon meghálálja magát.
A léghűtő és a mobil légkondi között akkora a különbség, mint egy szellő és egy fagyasztó között. A léghűtő tulajdonképpen egy felturbózott ventilátor - vizet párologtat, és ezt a párás levegőt fújja szét. Kellemes, de csak pár fokkal hűt, és nedvesíti a levegőt. Remekül működik száraz helyeken, de párás környezetben nem sokat ér. A mobil légkondi ezzel szemben olyan, mint egy mini hűtőház. Kompresszorral dolgozik, ahogy a hűtőd is, és tényleg lehűti a levegőt. Viszont kell neki egy cső, amin kiengedi a meleg levegőt, általában az ablakon át. Erősebb, jobban hűt, de többet is fogyaszt. Ja, és a mobil légkondi csökkenti a páratartalmat, míg a léghűtő növeli. Szóval ha csak egy kis frissítés kell, a léghűtő jó választás lehet, de ha komoly hűtésre vágysz, akkor a mobil légkondi a nyerő. A végén minden a te igényeiden múlik - na meg persze azon, mennyire bírod a meleget.
Na, a mobilklíma karbantartása nem olyan nagy ördöngösség, mint sokan hiszik. Először is, a szűrő a legjobb barátod - ezt érdemes kéthetente kiporszívózni vagy langyos vízben kimosni. Ha ezt elhanyagolod, a klímád úgy fog köhögni, mint egy megfázott sárkány. A víztartályt se feledd - ezt rendszeresen ürítsd és tisztítsd, különben olyan szagok jöhetnek belőle, hogy inkább a kánikulát választod. A készülék külsejét egy nedves ronggyal letörölheted, de vigyázz, ne spriccelj rá vizet, mert attól kiakad. Évente egyszer érdemes alaposabban átnézni - ilyenkor ellenőrizd a tömítéseket, a csöveket, és ha van rá lehetőség, fújd át sűrített levegővel. Ha úgy érzed, a klímád nem hűt úgy, mint régen, lehet, hogy újra kell tölteni hűtőközeggel - de ezt inkább bízd szakemberre. És ne feledd, a téli pihenő előtt alaposan tisztítsd és szárítsd ki, különben tavasszal kellemetlen meglepetés érhet. Egy kis odafigyeléssel a mobilklímád évekig hűs társad lesz a forró napokon.
A mobil klíma szűrőjének tisztítása kulcsfontosságú, ha azt szeretnénk, hogy a készülékünk hosszú távon jól működjön. Általában kéthetente érdemes ránézni a szűrőre, de ez persze függ attól is, mennyit használjuk a klímát és milyen poros a környezet. Ha állandóan megy a gép, vagy mondjuk egy építkezés mellett lakunk, akár hetente is érdemes lehet tisztítani. A legtöbb modellnél elég egy alapos porszívózás vagy egy langyos vizes öblítés. Ha látjuk, hogy a szűrő már nagyon elkoszolódott vagy sérült, akkor jobb, ha kicseréljük - ez általában félévente vagy évente válik esedékessé. Ne feledjük, egy tiszta szűrő nemcsak hatékonyabbá teszi a klímát, de az energiafogyasztást is csökkenti, és még a levegő minőségén is javít. Szóval ha nem akarjuk, hogy a klímánk úgy fújjon, mint egy porzsák, tartsuk karban rendszeresen a szűrőjét!